Jdi na obsah Jdi na menu
 


4. Výsledky

Ondřej Surán a Ivana Fojtíková jsou za rok 2021 seniorskými Mistry Mistrů.

U obou rozhodla až zcela poslední hra.

V neděli 16. ledna 22 se konalo tradiční setkání nejlepších seniorů, které jako každý rok pod pořadatelem Seniorbowling CZ, z.s. rozhodlo o prestižní pozici Mistra Mistrů. Dříve se akce jmenovala Senior Masters, od roku 2019 Grand Prix of Senior Champions, které lépe vystihuje smysl. V roce 2020 byla akce vlivem covid-19 zrušena, takže reálně šlo dnes vlastně o druhé klání pod tímto názvem. Pokud si pamatujete dobře, v roce 2019 kraloval Jan Kolář st. a Dagmar Prokopová (pokud ne, ZDE  je vše k nahlédnutí).

A jak to tedy vypadalo na místě: dostavilo se celkem 30 hráček a hráčů, (11 žen, 19 mužů). Skladba účastníků nebyla náhodná, či dobrovolná, zúčastnit se mohli pouze senioři úspěšní v nejrůznějších čistě seniorských soutěžích všech typů a úrovní. Počínaje Mistrovstvím světa, (ME se žádné nekonalo), přes všechna seniorská MČR, až po nejlepší v Českém seniorském poháru, v akcích typu Old School, úspěšných v SBL a v 1 zařazeném menším turnaji. Vždy však muselo jít o čistě seniorské akce. Navíc pořadatel měl právo přidělit tzv. Divoké karty dvěma mužům a dvěma ženám, což se také stalo. Systém her byl formálně jednoduchý – 3 hry na krátkém mazacím modelu, 3 hry na dlouhém. Součet určí vítěze kvalifikace, který rozhodne, na čem se bude hrát finále – krátké, střední, dlouhé. Nutno podotknout, že všechny modely jsou samozřejmě sportovního rázu s ratiem dost pod 4,0. Prakticky tedy rozhodně o nic jednoduchého nešlo. Nakonec je to vrcholová seniorská soutěž...

Kvalifikace: 3 hry na krátkém, 3 hry na dlouhém, před každou sérií 3 her 10 minut trénink. Tady to nejlépe zvládl Jirka Hindrák se součtem 1314 před druhou Janou Lébrovou s 1250 a třetím Pepou Colonem 1231. Jiří dal nejvyšší hru 269, která se dlouho jevila jako možný nához celé akce. Jako obvykle je důležitá hranice postupu: dále do finále šlo 12 nejlepších, posledním postupujícím se stal Jarda Turina s 1146. A naopak prvním nepostupujícím Pepa Mihulka s 1133. Dámský nához držela Evča Štefková s 242.

Zajímavé bylo srovnání všech her na krátkém a na dlouhém mazání v kvalifikaci. Většina hráčů preferovala dlouhé s tím, že krátké jim moc nesedí. Ale celková statistika všech her všech hráčů ukazuje, že jde spíše o psychické rozpoložení, protože celkový průměr všech her všech hráčů na krátkém mazání byl 177 a na dlouhém 179. Tedy žádný zásadní rozdíl. Ale faktem je, že výjimky byly, například takový Jirka Hindrák: na krátkém součet 580, na dlouhém 734. Ale naopak třeba Eva Štefková: na krátkém 602, na dlouhém 526. Podobných příkladů lze najít více, ale většinou rozdíly nebyly velké.

Finále: dvanáctka nejlepších po kvalifikaci si to rozdala ve finále na 3 hry, přičemž každá hra se hrála na jiném páru drah, aby tak všichni vystřídali spravedlivě všechny dráhy, na nichž se finále hrálo. Ke třem finálovým hrám se přičítalo 50% kvalifikace, čili kdo byl po kvalifikaci nahoře, měl do finále výhodu. Rozdíl mezi prvním Jirkou Hindrákem (50%=657) a Jardou Turinou (573) byl rozdíl 84 bodů. Vítěz kvalifikace Jiří Hindrák se rozhodl, že finále se bude hrát na dlouhém mazacím modelu. Bodejť by ne, na něm se mu dosud velmi dařilo.

První hrou šli do čela Ondra Surán (242) a Jirka Vrážel (226). Přes 200 zahrál ještě Pepa Colon. Druhé hry nebyly nijak výrazné, jakoby určitý útlum všech. Nejvyšší hru dal Pepa Colon 216, lehce přes 200 zahráli ještě Adam Vondráček a Jirka Hindrák. Třetí hra ovšem přinesla dramatický zvrat. Ondřej Surán zahrál nádherných 289, čímž pro sebe urval celkové prvenství a přivlastnil si i nához celé akce. Pepa Colon hrál velice stabilně, i třetí hra přes 200 a to mu v součtu vyneslo 2. místo. 204 dal Jirka Hindrák a protože nejbližšímu konkurentovi Jirkovi Vráželovi to moc nešlo (183), přeskočil ho a bere bronz. Věci se děly i mezi dámami. Po dvou hrách to vypadalo mezi všemi ženami ve finále naprosto vyrovnaně, ale třetí hrou svým konkurentkám připravila šok Ivana Fojtíková. Zahrála 249, čímž se stala nejlepší ženou a navíc utrhla dámský nához dne. Vše tedy rozhodly zcela poslední hry obou nových šampionů.

Celkový průměr všech her všech finalistů je 187, čili je vidět, že se tam dostali ti skutečně nejlepší. Vítězové obdrželi svá ocenění, což pro trojici nejlepších byly naprosto speciální skleněné laserované poháry s motivem kuželky a bowlingové koule ve skleněné kouli a luxusní pití pro oslavné večery doma. Ocenili jsme také 4. a 5. místo (Jiří Vrážel, Ivana Fojtíková), nejlepší ženu (Ivana Fojtíková) a nejvyšší hru celého dne (Ondřej Surán, Ivana Fojtíková).

Celkové shrnutí pořadí mužů a žen:

 

Muži

Ženy

1. místo

Ondřej Surán

 

2. místo

Josef Colon

 

3. místo

Jiří Hindrák

 

4. místo

Jiří Vrážel

 

5. místo

 

Ivana Fojtíková

Další pořadí nejlepších žen: Svatava Závladská (celkově 7. místo), Jana Lébrová (celkově 8. místo).

Poděkování patří centru Bowlingzone Pardubice a celému personálu. Samozřejmě děkujeme všem přítomným hráčkám a hráčům za předvedené hry a vzájemně příjemné prostředí. Příští ročník 2022 se bude konat za obdobných podmínek a my jen věříme, že své umění přijdou předvést zcela všichni senioři úspěšní na všech vrcholových seniorských akcích všeho druhu. Přejeme seniorkám a seniorům, aby se jim dařilo také v celém roce 2022 a opět tak potvrdili, že v České republice jsou právě senioři jasně nejúspěšnější bowlingovou skupinou. Nejbližší mezinárodní seniorskou akcí bude Mistrovství Evropy (ESBC)  v červnu/červenci, a nejbližší tuzemskou seniorskou akcí je 1. turnaj České seniorského poháru 2022, na kterém mají všichni noví hráči start zdarma. Ale pozor, tady už je volných skutečně jen pár místeček, takže pokud ano, tak hned.

Výsledková listina je níže ke stažení a nezapomeňte se ani podívat na fotky nejlepších TUDY.

Výsledková listina

Přeji všem krásné časy a ještě jednou díky za dnešek!

Milan Soušek, Seniorbowling CZ

Na fotce vidíme nejlepší pětici... ale mrkněte na fotoalbum - viz proklik výše.

3.-vitezove.jpg